Jednak dzięki zasobom Śląskiej Biblioteki Cyfrowej udało mi się dotrzeć do relacji z gier Poniatowskiego! Napisać o nich "biały kruk", to nic nie napisać. Są to relacje z 1920 roku z gazety "Sportowiec" poświęconej wydarzeniom sportowym na Górnym Śląsku, a wydawanej w Bytomiu. Nie jest to również pilnie strzeżona tajemnica, dotrzeć do nich może każdy, do czego gorąco zachęcam, ponieważ tutaj skupiłem się tylko na meczach Poniatowskiego, a polecam poczytać całe (ocalałe) numery tej gazety. A wiele tego nie ma. Czasy były wtedy ciężkie, Niemcy tłamsili wszystko co polskie i palono nieraz cały nakład.
A więc:
Jak widać, Poniatowski wystawiał czasami dwie drużyny. "Boisko Szombierki", to boisko przy ulicy Orzegowskiej, dziś stoją tam pawilony handlowe.
A w następnej serii gier coś takiego!!! W zapowiedzi podano "Boisko Bytom". W Bytomiu grano przy placu Moltkego (obecnie plac Sobieskiego) oraz "Za koszarami". Tutaj jednak nie podano dokładnej lokalizacji. Przypuszczać należy, że grano przy placu Moltkego.
Następny mecz grano w Bytomiu. Drugie drużyny grały w Szombierkach, lecz relacji brak.
W Szombierkach gościła Polonia Warszawa. Z relacji można się co nieco dowiedzieć, jak wyglądało boisko przy ulicy Orzegowskiej.
CDN.
zajebista robota Jinx !
OdpowiedzUsuńStaram się 😉
OdpowiedzUsuńjinx udowodniles ze Poniatowski istnial ale nasuwa sie pytanie skoro RKS w 1945 roku przeja tradycje Poniatowskiego to czy nie musial przejac barw iherbu zeby to bylo prawnie i mialo rece i nogi tak jak to mialo miejsce w przypadku puloni?
OdpowiedzUsuńPóki co, nie natrafiłem na jakikolwiek ślad herbu Poniatowskiego.
UsuńWątpliwe jest też to, by ktoś w tamtych czasach bawił się w ochronę prawną emblematów klubowych.
Ja wciąż szukam zależności Poniatowski > SV Schomberg > Szombierki, bo tylko wtedy możemy mówić o Szombierkach i dacie 1919. Wczoraj otrzymałem wspaniały dar i kolejne archiwa (polecam https://www.facebook.com/fusbal.mk/?epa=SEARCH_BOX, a także pogranicza.blox). Trochę czasu mi zejdzie, bo niejasności jest wiele, ale powoli się układa w całość.
Co do Polonii - ta z 1920 nie ma nic wspólnego z tą z 1945. W '45 założyli ją repatrianci ze Lwowa i miała się nazywać Pogoń (obecny herb Polonii jest niemal identyczny, jak ten Pogoni z lat 20-tych). Ponoć sprawa stanęła na ostrzu noża, bowiem miejscowi bytomianie postawili warunek, że klub ma się nazywać Polonia.
A u nas (oficjalne pieczęcie z tamtego okresu to "Szombierki koło Bytomia") jednak grano cały czas. Na boisku przy Orzegowskiej (mam mapę!!!) grał Poniatowski, SV Schomberg, początkowo Szombierki. Nazwiska też się przeplatają.
Polonia nie ma nic wspólnego z tą z1920 ale SZOMBIERKI już mają z Poniatowskim 🤣dobre
UsuńMega relacje! Ależ ciekawostki! Dobra robota!
OdpowiedzUsuńSuper robota,bardzo ciekawe nieznane fakty z życia klubu,DZIĘKUJEMY!!!
OdpowiedzUsuńFantastyczna robota! Wielkie dzięki! Nie myślałeś aby to opublikować na jakimś innym portalu? Np. bytomski.pl? Sądzę, że to by zainteresowało również sporo osób, które nie są związane z Szombierkami ani piłką nożną. Chociażby miłośników historii Bytomia...
OdpowiedzUsuńna bytomski.pl duży artykuł na 100 lecie to było coś :)
OdpowiedzUsuńKapitalna robota jinx!!!
OdpowiedzUsuńSuper artykuł! Czy możesz udostępnić na blogu lub mailowo mapę wskazującą, że boisko było zlokalizowane przy ul. Orzegowskiej?
OdpowiedzUsuńhttp://gks-szombierki.blogspot.com/2019/03/z-historia-w-tle.html
UsuńByła publikowana 5 marca 2019r.