piątek, 9 września 2016

Szombierki bez trenera

SZOMBIERKI - GKS II KATOWICE
sobota 10 września, godzina 13:00

Jak podaje komunikat Śląskiego ZPN Radosław Osadnik otrzymał karę zakazu sprawowania funkcji trenera w 2 najbliższych meczach IV ligi. Jest to efekt usunięcia go z ławki rezerwowych przez sędziego w trakcie meczu z Sarmacją w Będzinie.

Zieloni spotykali się już z rezerwą katowickiego GKS-u jeszcze w "starej" IV lidze:
1999/2000 0:0 wyj 1:2 dom
2001/2002 2:0 dom 3:2 wyj

SZOMBIERKI - GKS II KATOWICE 0:2(0:1)
21' Szołtys 0:1
56' Szołtys 0:2
Szombierki: Maścibrzuch - Cichecki (70' Morys), Cybul, Konaszczuk (63' Sikora), Stefaniak - Lebek, Gwiaździński, Lubkowicz (63' Smoliński), Krzykawski (84' Cieszyński) - Jarnot, Papis
GKS II: Wierzbicki - Jaromin, Pielorz (72' Kraczyński), Garbacik (46' Moczyński), Jurkowski - Duda, Wołkowicz - Stanik (31' Kramarczyk), Szołtys, Bębenek - Sobków (82' Szombierski)

Żółte kartki: Konaszczuk - Wołkowicz, Szołtys

Zawieszony trener Osadnik, a także Cybul, Konaszczuk, Jarnot i Cieszyński mieli kiedyś większą lub mniejszą okazję grać w rezerwach katowickiego klubu, ale nie wyzwoliło to w nich (i w partnerach z drużyny również) jakiś większych pokładów ambicji, które przeszkodziły by dziś Gieksie w odniesieniu pierwszego ligowego zwycięstwa w tym sezonie.
Powiedzmy sobie szczerze, słabe wyniki Zielonych, to nie efekt trudnego terminarza, a po prostu słabości drużyny. Cztery ostatnie mecze, 4 porażki, bramki 1:9. Czy tak prezentuje się drużyna z umiejętnościami (nie z aspiracjami, lecz umiejętnościami właśnie) na pierwszą piątkę ligi okręgowej? Moim zdaniem nie.

Może też by to inaczej wyglądało, gdyby choć jedną z trzech wyśmienitych okazji w pierwszej połowie wykorzystał Jarnot. Ale czy to też nie jest objaw słabości? Nasz były bramkarz Maciej Wierzbicki nie musiał się wysilać przy strzałach Jarnota, bowiem dwa poszły obok, a jeden wprost w niego.
Tymczasem dwa pierwsze celne strzały Gieksy przyniosły jej dwie bramki. W 21' seria błędów naszej obrony - najpierw Cybul spokojnie pozwala przyjąć Szołtysowi piłkę i wbiec w pole karne. Co prawda strzał Stanika po podaniu Szołtysa blokuje Stefaniak, ale nasz kapitan chcąc wyprowadzić piłkę z pola karnego traci ją na rzecz Stanika. Podanie do Szołtysa i jego strzał do pustej bramki to już formalność. W 56' ten sam Szołtys prostym zwodem przed polem karnym mija Gwiaździńskiego i spokojnym, mierzonym strzałem z 16 metrów zdobywa swą drugą bramkę.

Szombierkom okazji nie brakowało, lecz zawiodła po raz kolejny skuteczność. Okazje naszych piłkarzy, to po kolei (opis dla tych, którzy dziś na meczu nie byli - a frekwencja marna):
10' po ładnie rozegranym rzucie rożnym strzał Stefaniaka broni Wierzbicki
18' Jarnot głową ponad bramką
25' Papis z boku dośrodkowuje, Jarnot z okolic 5m głową chybia celu, piłka przechodzi obok słupka - powinien w tym momencie być remis
28' po rzucie rożnym Krzykawskiego znów nie atakowany (chyba, że przez kolegę z drużyny) Jarnot głową, tym razem w środek bramki
43' Gwiaździński ładnie w uliczkę do Jarnota, lecz jego strzał trafia w boczną siatkę
54' Papis po dalekim wyrzucie z autu Stefaniaka przenosi piłkę ponad poprzeczką z okolic 10m
75' Papis wychodzi niemalże sam na sam z bramkarzem, lecz jego strzał z kąta broni Wierzbicki
83' Morys nie potrafi minąć Wierzbickiego na 14m
89' Jarnot obok bramki po strzale z 16m

Kwestia zmian - przy stanie 0:2 w 70' za Cicheckiego wchodzi Morys i przez moment wydawało mi się, że zagramy trójką obrońców w tyle, by szukać jeszcze szansy w ataku. Ale jednak tylko mi się wydawało, Lebek został cofnięty na prawą obronę. Nie wiem, nie rozumiem dlaczego ofensywny gracz musi grać w końcówce meczu przy niekorzystnym wyniku w obronie.

Mateusz Sikora nie dokończył dzisiejszego meczu, gdyż w 86' opuścił boisko na noszach z kontuzją kolana.