niedziela, 20 września 2015

Ambicja nagrodzona

SZOMBIERKI - RUCH II CHORZÓW 1:0(0:0)
87' D. Cheba (samobójcza) 1:0
Szombierki: Wierzbicki - Cybul, Staszowski, Urbaniak, Stefaniak - Lebek, Filauer (77' Cieszyński), Kuliński, Krzykawski (87' Turczyński) - Stokłosa (28' Smoliński) - Majsner (67' Jarnot)
Ruch II: Borecki - Korczyński, Szal, Spychaj, Żmuda - Gigołajew (46' P. Cheba), Rzuchowski (79' A. Lesik), D. Cheba (89' Szczygieł), Włodyka - Gilewicz, Siedlik (71' Krakowski)

Żółte kartki: Kuliński, Filauer, Smoliński, Cybul - Włodyka

Piłka nożna, to gra w której suma szczęścia równa się zero. Tak mawiał kiedyś Andrzej Strejlau i teoria ta znalazła potwierdzenie w dzisiejszym meczu. To czego zabrakło nam w 88’ meczu w Bielsku-Białej (słupek po strzale Jarnota), oddało dziś niemalże w tej samej minucie przy dużym udziale wspomnianego zmiennika.
W meczu nie brakowało walki, a także groźnych sytuacji pod obiema bramkami, ale celnych strzałów było jak na lekarstwo. Dość powiedzieć, że obie ekipy oddały po jednym (!) celnym strzale. Remis jednak nie byłby sprawiedliwym wynikiem. To Szombierki zasługiwały na zwycięstwo i dzięki ambicji i woli walki sięgnęły po nie.

W początkowym okresie gry Zieloni uzyskali przewagę. W 8’ po błędzie obrońców Ruchu Majsner doszedł do piłki lobując bramkarza, jednak przestrzelił. W 22’ Kuliński notuje odbiór na 22m przed polem karnym Ruchu, po jego dośrodkowaniu do piłki przed bramką Boreckiego dochodzi Krzykawski, lecz po jego głowie futbolówka wychodzi na aut bramkowy. Teraz z kolei Ruch próbuje się odgryzać. Urbaniak blokuje dośrodkowanie, Krzykawski wybija głową sprzed linii, za chwilę Staszowski (były gracz Ruchu, pierwszy mecz przed szombierską publicznością) blokuje strzał Gigołajewa. W 25’ dramat Stokłosy. Upadając sygnalizuje kontuzję. Zostaje zniesiony na noszach i odwieziony do szpitala (prawdopodobnie wyskoczyła mu rzepka). Po tym zdarzeniu gra trochę siadła, optyczną przewagę miał Ruch, ale w końcówce pierwszej połowy powinno być 1:0 dla Zielonych. W 39’ po pierwszym rzucie rożnym w meczu dla gospodarzy i podaniu Smolińskiego do Majsnera jego strzał blokują obrońcy. Po chwili Krzykawski marnuje okazję, jakiej nie będzie miał długo. Po wrzutce za plecy obrońców spokojnie przyjmuje piłkę i mając dużo czasu technicznym strzałem sprzed pola bramkowego obok bramkarza posyła ją niestety również obok bramki. Za chwilę znów Krzykawski dochodzi do sytuacji strzeleckiej, ale podszedł za bardzo „pod piłkę” przenosząc ją nad poprzeczką. To się mogło zemścić, gdyż w 45’ Wierzbicki broni uderzenie z kąta po koronkowej akcji Niebieskich.

Początek drugiej połowy dla Ruchu udokumentowany groźną akcją pod naszą bramką w 58’, kiedy to po zagraniu Włodyki strzał Siedlika na rzut rożny blokuje Urbaniak.  W 65’ jedyny celny strzał Szombierek Kuliński z 18m uderza technicznie, Borecki po koźle odbija piłkę na rzut rożny. W 71’ groźnie pod naszą bramką. Ledwo wprowadzony Krakowski z rzutu wolnego dośrodkowuje na głowę Szala, ten do Rzuchowskiego, ale piłka na nasze szczęście po strzale głową przechodzi obok naszej bramki. W 78’ duże zamieszanie pod bramką gości, ale strzał Lebka zostaje zablokowany, w 83’ znów groźna akcja Ruchu, dośrodkowanie Krakowskiego zostaje zablokowane, po czym następuje seria czterech rzutów rożnych dla gości (w całym meczu 10 przy 6 gospodarzy).
W końcu nadchodzi decydująca 87’. Po groźnej akcji Lebka mamy rzut rożny, a po nim spore zamieszanie. Już w 78’ podobna akcja pokazała, że obrona gości gubi się w takich sytuacjach. Teraz było podobnie, piłka po nieudanym wybiciu spadała długo, Borecki został na linii, a po chwili wylądowała w siatce. Najbardziej cieszył się Jarnot, ale ostatecznie bramkę przypisano Dominikowi Chebie. Ambicja została nagrodzona, sędzia dolicza 4 minuty, ale Zieloni dzielnie się bronią i zasłużenie sięgają po 3 punkty.

W meczu w którym zagraliśmy znów bez Rybaka i Ślęzoka na wyróżnienie zasłużyła cała drużyna ze szczególnym uwzględnieniem pewnie interweniującej obrony. Cieszy postawa Kulińskiego, widać że forma idzie w górę, Filauer  (dużo odbiorów) z powodzeniem zastąpił Rybaka, Trochę mniej widoczny był Lebek, ale może to dlatego, że nie kierowano do niego zbyt wiele piłek, Krzykawski powinien postawić drużynie po dużym piwie za swą okazję z 40’ i nerwy do końca.

Kolejny mecz za tydzień w Halembie, niestety bez Cybula (dziś 4 żółta kartka) i Stokłosy, którego już chyba w tej rundzie nie zobaczymy na boisku.

PS.
W środę Szombierki odpadły z Pucharu Polski po meczu w Boruszowicach z tamtejszą Olimpią, a jedyną bramkę strzelił nasz wychowanek Paweł Dzierżanowski.