wtorek, 17 marca 2020

1960

Sezony 1960 oraz 1961, czyli w historii Szombierek okres gry w III lidze, to w zasadzie "biała plama". Na oficjalnych stronach Szombierek oraz PZPN próżno szukać tabel z tych rozgrywek. Co nieco można znaleźć w klubowych monografiach, dlatego też spróbuję (w miarę możliwości) przypomnieć odległe już wydarzenia.

W roku 1959 Szombierki spadły z II ligi zajmując w grupie południowej przedostatnie, 11 miejsce. Co ciekawe, rok wcześniej bytomianie w tej samej grupie zajęły 2 miejsce, jednak do awansu było daleko.

Rozgrywki III Ligi Śląskiej w roku 1960 rozegrano w ekspresowym tempie. 22 kolejki rozegrano od połowy marca do połowy lipca. Wyniki, jakie uzyskały Szombierki z poszczególnymi rywalami:
ŁTS Łabędy 2:1w 2:1d
Polonia Piekary 1:1d 2:2w
Kolejarz Katowice 2:0w 4:1d
Górnik Mikulczyce 1:0d 0:0w
Naprzód Rydułtowy 1:3w 3:0d
Bobrek Karb 1:1d 2:0w
Silesia Miechowice 2:0w 4:0d
Górnik Czerwionka 3:0d 0:0w
Piast Cieszyn 3:0w 5:1d
Dąb Katowice 3:0d 2:3w
BBTS Bielsko 0:0w 5:0d

Bramki zdobywali: Jerzy Wilim 18, Poloczek, Pośpiech po 9, Sobek 8, Działach, Mencel, Nowak po 1, samobójcza 1 (Mazurek z Naprzodu).




















Konieczne było rozegranie dodatkowego meczu o 1 miejsce w grupie 2. Spotkanie odbyło się na Stadionie Śląskim przed meczem Górnik Zabrze - Legia Warszawa.
AKS Chorzów - Siemianowiczanka 1:0(0:0;0:0), a więcej o tym meczu TUTAJ












Ówczesny regulamin przewidywał jeszcze rozegranie meczu pomiędzy zwycięzcami obu grup o tytuł Mistrza Śląska. Poddawano w wątpliwość rozegranie tego spotkania z uwagi na napięty terminarz (obie drużyny grały już eliminacje do II ligi), ponieważ poza tytułem mecz ten nie uprawniał do niczego więcej. Ze względu na brak dostępnych terminów odraczano to spotkanie.

Autorzy tamtego sukcesu:

































Obie drużyny przystąpiły do 1 rundy eliminacji do II ligi. Niestety, Szombierkom nie udał się ten start, którzy poza zwycięstwem w pierwszym meczu ponieśli same porażki.
1 rundę eliminacji rozegrano w ciągu miesiąca (pierwszy tydzień sierpnia - pierwszy tydzień września).

Resovia 3:0d 1:2w
Hutnik Kraków 1:2w 2:3d

1. Hutnik 7pkt
2. Resovia 3pkt
3. Szombierki 2pkt

Bramki strzelali: Jerzy Wilim 3, Główka, Poloczek, Sobek, Sociera po 1.

Szombierki więc wróciły do rozgrywek kolejnej edycji III Ligi Śląskiej, które już trwały (!!!), a AKS Chorzów grał dalej.

Drużynę w lidze prowadził Franciszek Karmański, lecz jak głosiła ówczesna oficjalna wersja, nie był on w stanie pogodzić obowiązków zawodowych ze sportowymi i przed eliminacjami złożył rezygnację.
Drużynę przejął Józef Burda (grał i strzelał w Ekstraklasie dla Szombierek w latach 1949-50), a na prośbę działaczy Szombierek, Śląski OZPN do pomocy oddelegował Ewalda Cebulę.

Ostatecznie mecze o Mistrzostwo Śląska klubów III ligi rozegrano na od końca listopada do początku stycznia w formie turnieju.


































Szombierki - Skra 3:1
Skra - AKS 1:2
AKS - Szombierki 0:9










Jak się okazało, zbyt szybko ogłoszono triumf Szombierek. Po porażce bytomian w Częstochowie i zwycięstwie AKS-u ze Skrą 2:0 decydujący miał być mecz pomiędzy Szombierkami, a AKS.























































Autor przy tworzeniu posta korzystał z monografii Szombierek wydanej w 1965 roku z okazji 20-lecia klubu GKS Szombierki oraz zasobów Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, a także stron internetowych (m.in. hppn.pl).

9 komentarzy:

  1. No Jinx dobra robota trochę na osłodę w tym dziwnym czasie bez futbolu

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajny materiał,a z jakimi ,,ciekawymi,, drużynami się grało.... Niestety miałem rację pisząc 11 marca,że sezon już zakończony,przerwa przedłużona do końca kwietnia i raczej nie ma szans na dogranie sezonu.Chyba nie ma co się łudzić na jakieś baraże,teraz to będzie walka o przetrwanie klubu naszego i wielu innych i chyba sukcesem będzie wystartowanie znów w 4-lidze w nowym sezonie,a jeżeli już zagramy to cieszmy się że wogule będziemy na meczu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Poprawiłem co nieco.
    Nie mogąc znaleźć dokumentacji z meczu Szombierki-AKS w meczu o Mistrzostwo Śląska zawierzyłem wynikowi, który znalazłem w monografii Józefa Larischa wydanej z okazji 90-lecia klubu.
    Jednak nie dawało mi to spokoju i szukałem dalej. Jak się okazało, rozgrywka ta miała zupełnie inny przebieg.

    OdpowiedzUsuń
  4. przez lata było w różnych źródłach powielanych wiele przekłamań,stąd rozbieżności. mnie od lat nurtuje jedna kwestia, kiedy nasze powojenne barwy Biało-Czarne zostały zmienione na Biało-Zielone? Jak w 1985 roku regularnie zacząłem chodzić na Szombry, widziałem fane w Biało-Czarnych barwach ale na proporczykach barwy byliby już Biało-Zielone z wyjątkiem Herbu który był wtedy Biało-Czarny

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Takich "kwiatków" jest wiele. Spotkałem się m.in. z tym, że bramki Jana Wilima zaliczano na konto Jerzego, podczas gdy ten grał i strzelał już dla Górnika.
      Zresztą ile wisiała na naszej stronie błędna data założenia Poniatowskiego? Bój o poprawę zacząłem niemal równocześnie z Wikipedią (tam powielono podejrzewam z naszej strony) i na Wiki poprawili ponad rok wcześniej. Teraz poprawiam na Wiki dane dotyczące gry Poniatowskiego, bo ktoś tam napisał, że "grał w ligach niemieckich". I taką bzdurę na nasze stulecie napisał potem Sport, a nawet nasz spiker powiedział to na stadionie przed meczem.

      Usuń
  5. A wracając do obecnych czasów - myślicie że jest teoretyczny awans obu drużyn z grupy I i II, tym samym powiększając 3 lige? Wiadomo że inaczej by też sprawa wyglądała tam że spadkami.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. PZPN dał oświadczenie że jeśli sie nie skonczy liga i jest taki przypadek ze mial byc baraz to obie awansują, wystarczy poczytac

      Usuń
    2. Spoko, nie miałem okazji nigdzie tego przeczytać, także dzięki za info! Podeślesz tu link?

      Usuń
  6. Myślę, że nie

    OdpowiedzUsuń